Rokanın faydaları nelerdir? Her gün roka yemek faydalı mı?

Türk mutfağında yer alan salata çeşitlerinin vazgeçilmezi olan roka bitkisi, kendine has aroma ve kokusuyla oldukça sık tüketiliyor. Yeşil büyük yapraklarıyla göz dolduran bu bitkinin kullanıldığı birtakım yemekler de mevcut.

Roka bitkisinin sık tüketilme sebebi ağızda bıraktığı o muhteşem tattan ibaret değil. Aynı zamanda kanser gibi hastalıkları engelleyen rokanın faydaları nelerdir?

ROKANIN FAYDALARI NELERDİR? KADINLARA FAYDALARI

  • Karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Dalakta ve karaciğerde meydana gelebilecek şişkinliklerin önüne geçer.

  • Aynı zamanda tohumu hardal yapımında kullanılan roka, ateş düşürülmesine de yardımcıdır. Roka tohumu çayı ile yüksek ateş önlenebilir.

  • Böbreklerin düzenli işlevine yardımcıdır. Böbrek kumu ve taşının daha kolay dökülmesini sağlar. Bunun için roka kürünün tercih edilir. Yarım demet roka ve 1 litre su le hazırlanan roka kürünü hafta içinde en fazla 4 kez yemeklerden sonra içilir

  • Öksürük krizlerinde de roka yaprağı ile yapılan çay rahatlıkla tüketilebilir.

  • Roka yaprağı aynı zamanda bir dezenfektan görevi görür. Bunun için roka yaprakları ilk olarak sirkede bekletilip ardından kurutulup bir çatal yardımı ile ezilir. Ezilen roka yaprağı yaranın üzerine sürülür bir iki dakika bekletilir ve pamuk yardımıyla temizlenir.

  • Saçların çabuk yağlanmasını önler.

  • Sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.

ROKANIN KADINLARA FAYDASI

Kanser riskini azaltır: Roka, antioksidanlar ve diğer bitki bileşikleri açısından oldukça zengin olduğu için kanser riskini azaltır. Özellikle kadınlar için; meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri riskini yüksek oranda önlediği görülmüştür.

Gebelik için faydalıdır: Roka, folik asit açısından zengin bir bitki olduğu için gebelikte sıklıkla tercih edilmektedir. Takviye folik asit alımı, anne adayının folat düzeyini artırır. Düşük folat düzeyi, fetüsün gelişiminde nöral tüp kusurları için bir risk faktörüdür. Bu yüzde folik asit içeren takviye ediciler ve gıdalar ile bu risklerin önüne geçilmelidir.

ROKANIN ZARARLARI

Faydaları oldukça fazla olan roka bitkisinin herhangi bir güçlü yan etkisi bulunmuyor. Her gıdada olduğu gibi rokanın da fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Fazla tüketildiğinde tansiyonun hızlı bir şekilde yükselmesine yol açabilir. Yine aşırı tüketiminde ülser ve gastrit gibi hastaların mide problemlerini artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir