Morgan Stanley: Altın Yatırımcıları Bunlara Dikkat Etmeli!

Gelecekteki belirsizliklere hazırlıklı olmanın yollarını mı arıyorsunuz? Morgan Stanley stratejistleri, bazıları için çözümün altın gibi değerli metallere yatırım yapmak olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, altına alternatif olarak gümüşe dikkat çekiyorlar. Bununla birlikte yatırımcıları 4 konuda uyarıyorlar!

Morgan Stanley stratejistlerinden yatırımcılar için altın öğütler

Gümüş küresel ekonomiye daha fazla bağlı

Dünya Gümüş Araştırmasına göre gümüşün yarısı ağır sanayi ve yüksek teknolojide kullanılıyor. Altın ise mücevher ve yatırım amaçlarının ötesinde sınırlı kullanım alanına sahip. Bu yüzden gümüş, altına kıyasla ekonomik değişikliklere daha duyarlı. Ekonomiler yükselişe geçtiğinde gümüşe olan talep de artma eğilimi gösteriyor.

Gümüş altından daha değişken

Gümüş fiyatlarındaki dalgalanma, belirli bir günde altınınkinden iki ila üç kat daha fazla olabilir. Yatırımcıların bundan fayda sağlaması mümkün. Bununla birlikte, portföy riskini yönetirken bu tür bir oynaklık zorlayıcı olacaktır.

Altın, gümüş’ten daha güçlü bir çeşitlendirici oldu

Gümüş, hisse senetleri, tahviller ve emtialarla orta derecede zayıf pozitif korelasyona sahip iyi bir portföy çeşitlendiricisi olarak kabul edilebilir. Ancak, altın daha güçlü bir çeşitlendirici olarak kabul görüyor. Gümüş ve endüstriyel baz metallerin aksine altının, endüstriyel kullanım alanları oldukça sınırlı. Bu yüzen altın, ekonomik düşüşlerden daha az etkilenir.

Gümüş şu anda altından daha ucuz

Ons başına gümüş, altından daha ucuz olma eğiliminde. Bu da onu değerli metallere fiziksel varlıklar olarak sahip olmak isteyen küçük bireysel yatırımcılar için daha erişilebilir hale getiriyor.

Altının teknik resmine hızlı bir bakış

Altın fiyatları Cuma günü, ABD GSYH’sindeki hafif düşüş ve zayıf işgücü piyasası verilerinin doları dört ayın en düşük seviyelerine indirmesinin etkisiyle yükselerek 2.055 dolara ulaştı. Bu hareketle altın 2.000-2.050 dolar aralığını kırmayı başardı. ABD ekonomisindeki son gelişmelere bağlı olarak Federal Reserve’in 2024 yılında faiz indirimine gideceği beklentileri arttı. Bu da altının konumunu güçlendirdi. Bu makroekonomik eğilimler ve faiz indirimi beklentileri altın piyasalarını olumlu etkiliyor.

Piyasa analisti Arslan Ali, altının teknik resmini şu şekilde yorumluyor. Altın fiyatı, 2.055 dolara yükselmesiyle ihtiyatlı bir iyimserlik eğilimi sergiliyor. Değerli metal, kilit pivot noktasının üzerinde seyrediyor. Böylece, 2.065 dolarlık en yakın dirençle karşılaşıyor. Ayrınca önünde 2.088 dolar ve 2.108 dolarlık diğer engeller var. Destek seviyeleri 2.018 dolar, 1.999 dolar ve 1.974 dolarda duruyor. Bunlar düşüşlere karşı potansiyel koruma sağlıyor.

Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) 70’te aşırı alım bölgesine doğru ilerliyor Bu da yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) 1,26 ile 6,64 sinyalini aştı. Böylece, yukarı yönlü ivmeye işaret ediyor. Grafik formasyonları, 2.055 dolar seviyesinin üzerinde bir yükseliş kırılmasına işaret ederek kısa vadeli yükseliş görünümünü pekiştiriyor. Genel olarak altın, daha yüksek direnç seviyelerini test etme beklentileriyle 2.055 doların üzerinde yükseliş duruşunu koruyor. Ancak, traderların yaklaşan aşırı alım koşulları nedeniyle tetikte olmasında fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir